IF ÖKA
Idrottsföreningen Örnsköldsviks kommunanställda

BLODOMLOPPET 2014
Umeå tisdag 27 maj

Till årets Blodomloppet i Umeå hade totalt 9 729 deltagare anmält sig (10 658 förra året ). Från IF ÖKA var vi 177 medlemmar (261 förra året) som åkte till Umeå i fyra bussar. Vi hade 38 lag och 4 individuellt anmälda.

I år var det kalla vindar i Umeå. Perfekt löparväder således, men lite väl svalt för fikat med matkassen efter loppet.

Resultaten för ÖKA-medlemmarna på löpsträckorna finns längre ned på sidan>


Kicki Sellgren, Paradiset, på väg till starten

Bananbordet

Startskottet för 10 km har gått, startern får skynda sig undan

10 km-löpare

Persedelpåsar i långa rader

Trängsel vid t-shirtutlämningen

Fikande efter loppet

ÖKA-deltagarna Matilda Söderlind, Kerstin Eriksson och Kicki Sellgren

Resultat för ÖKA-medlemmarna

Placeringarna är utifrån bruttotid (startskott till målgång) medan tiden är nettotid (från startbåge till målgång)

10 km damer - 968 deltagare Vinnartid: 36:32
placering     tid
693 Kicki Sellgren   47:41
1084 Mia Gjerde   50:46
1214 Jessica Näsström   51:38
1276 Barbro Strömgren   52:04
1384 Tina Carlsson   52:50
1391 Helene Lyxell   53:20
1472 Elisabeth Sellgren   53:41
1641 Erika Berglund   55:12
1702 Ulla Nilsson   55:46
1846 Ann Larsson   57:25
1932 Helena Isaksson   58:14
2091 May-Ann Forsberg   1:01:11
2316 Maria Wiberg   1:09:05
10 km herrar - 1415 deltagare Vinnartid: 32:28
290 Jan Öberg   43:35
538 Peter Olsson   46:26
631 Erik Styf   46:54
770 Olle Kanon   48:00
1471 Anders Lundström   53:39
1625 Andreas Berggren   54:47
5 km damer - 1857 deltagare Vinnartid: 18:20
398 Christina Edlund   25:13
601 Matilda Söderlind   25:28
683 Marie Nyman   26:28
697 Birgitta Edin-Westman   26:38
1014 Ramona Ödling   27:30
918 Felicia Eriksson   27:47
926 Annika Österlund   27:53
971 Christina Westman   28:03
1355 Sabina Lundkvist   28:40
1485 Karin Forslund   29:12
1323 Åsa Möller   29:35
1551 Therese Dahlgren   29:47
1337 Elisabeth Österlund   29:52
1398 Elin Nordin   30:03
1462 Monika Westling   30:13
1505 Ulrica Almén   30:14
1508 Louise Samuelsson   30:21
1599 Birgitta Gidlund   30:21
1604 Rose-Marie Hållberg   30:29
1696 Maria Porshage   30:36
1732 Elin Andersson   30:36
1641 Sophia Hedgren   30:50
1801 Maria Nordin   31:11
1972 Therese Frisk Berglund   31:13
1735 Eva-Karin Wikman   31:20
1795 Kerstin Eriksson   31:22
1971 Madeleine   Olofsson   31:25
2001 Louise Nylander   31:30
2051 Malin A Söderlind   31:43
1871 Anette Edholm   31:45
2074 Anneli   Nilsson   31:59
1963 Mona Eriksson   32:02
2166 Stina Törmä   32:19
2134 Lena Strandell   32:29
2057 Monica Berglund   32:42
2239 Birgitta Berglund   32:48
2119 Yvonne Nordin   32:59
2348 Marie Sjöblom   33:14
2280 Charlotta Forslund   33:29
2280 Veronica Lundberg   33:32
2383 Carina Olofsson   33:44
2439 Lotta Westman   33:58
2402 Cecilia Öberg   34:09
2450 Inger Nilsson   34:49
2676 Åsa Fredin   36:53
2628 Ulrika Granlöf   37:03
2731 Emma Melander   37:28
2680 Elisabeth Jansson   37:39
2782 Lena Degerrot   39:00
2782 Kristina Öman   39:02
2822 Jenni Koskela   40:47
2902 Ingela Vågström   49:04
5 km herrar - 1072 deltagare Vinnartid: 16:34
323 Arnold Eriksson   23:21
332 David Ericsson   24:43
1458 Stefan Dahl   29:03
IF ÖKA, Örnsköldsviks kommun, 891 88 Örnsköldsvik
e-post:ifoka@ifoka.nu