IF ÖKA
Idrottsföreningen Örnsköldsviks kommunanställda
Stadskampen i golf 2009
30 augusti 2009 i Sollefteå

Den 30 augusti åkte 10 förväntansfulla kommun-
representanter från Örnsköldsvik till Sollefteå
för att försvara titeln som bästa golfkommun
i Ångermanland .

Det var bra väder för golf, det vill säga sol,
moln och inget regn.

Individuellt visade Örnsköldsvik klassen och
vann dubbelt med Ulrika Engfors Holmbom
(bild till höger) i topp.

I lagtävlingen blev det tyvärr en putt för mycket
någonstans som gjorde att Sollefteå kunde vinna
med ett enda futtig poäng.

Nu står pokalen i Sollefteå och längtar efter att
få komma tillbaka till där den hör hemma, med
andra ord i Örnsköldsviks kommun.

Vi längtar redan efter revansch!

Resultatlista finns längst ner här på sidan
under bilderna från golfbanan

Resultatlista lagtävling
1. Sollefteå        
2. Örnsköldsvik        
3. Kramfors
     
Resultatlista - individuellt
Namn Klubb
Spelhcp
Resultat
Särsk.
1. Ulrika Engfors Holmbom Örnsköldsviks GK
31
74
 
2. Peder Lövdahl Örnsköldsviks GK
10
79
 
3. Sekretess Sollefteå GK
9
80
 
4. Ralph Andreasson Sollefteå GK
14
80
SHC
5. Anders Daun Veckefjärdens GC
11
81
 
6. Rolf Sundberg Sollefteå GK
14
81
SHC
7. Lars Rohlin Härnösands GK
10
82
 
8. Sven-Olov Gradin Sollefteå GK
22
83
 
9. Erik Wiklund Norrfällsvikens GK
21
84
 
10. Bert Grundström Örnsköldsviks GK
21
85
 
11. Peder Andersson Sollefteå GK
23
85
SHC
12. Per Hedström Sollefteå GK
20
86
 
13. Kerstin Vestin Norrfällsvikens GK
24
86
SHC
14. Conny Eriksson Norrfällsvikens GK
16
87
 
15. Margareta Bylin Örnsköldsviks GK
34
87
SHC
16.Kenneth Söderberg Sollefteå GK
20
88
 
17. Lennart Nordin Härnösands GK
22
88
SHC
18. Bengt Westin Örnsköldsviks GK
23
88
SHC
19. Eva Carolina Johansson Norrfällsvikens GK
21
89
 
20. Per Erik Bodin Sollefteå GK
36
89
SHC
21. Peter Fällström Sollefteå GK
17
90
 
22. Elisabeth Sjödin Norrfällsvikens GK
22
90
SHC
23. Anne-Marie Andersson Örnsköldsviks GK
25
90
SHC
24. Irene Hellman Sollefteå GK
18
91
 
25. Torleif Ögren Sollefteå GK
23
91
SHC
26. Rickard Andersson Veckefjärdens GC
25
91
SHC
27. Peter Edmark Norrfällsvikens GK
11
93
 
28. Roger Pettersson Örnsköldsviks GK
26
94
 
29. Helen Pahlin Norrfällsvikens GK
34
94
SHC
30. Maria Olsson Veckefjärdens GC
30
98
 
IF ÖKA, Örnsköldsviks kommun, 891 88 Örnsköldsvik
e-post:ifoka@ifoka.nu