IF ÖKA
Idrottsföreningen Örnsköldsviks kommunanställda

 

Innebandy 7 februari 2007

I den åttonde upplagan av IF ÖKA:s innebandyturnering i Sporthallen deltog 14 lag.

I klass 1, den öppna klassen, var Sörliden i final för fjärde gången och vann för
andra gången (även 2004). De blev tvåa år 2000 och 2003. Finalmoståndarna
Fraglarna (Vallens gruppboende) var med för första gången i turneringen.

I klass 2, damklassen, tog Pingvinerna (rehabteamet) sin andra turneringsvinst.
De vann även år 2001 och blev tvåa 2003 och 2004.

Bilder och resultat från turneringen följer här.


Sörliden: Erika Nylander, Peter Forsberg, Bert Grundström, Anna Söderqvist,
Robert Bergström, Fredrik Danielsson och Ulf Söderlund


Pingvinerna: Annika Johansson, Cia Lindholm, Anna Eriksson,
Maria Hansson, Lars Persson och Pontus Häggström
Tabeller och resultat finns längst ner på sidan.

Team T-K och Elvärke

Sörliden och Arken

Energy 007 anfaller mot Assistenterna

Assistenterna försvarar målet mot Energy 007

Servicegänget gör mål på Pingvinerna

Pingvinerna nära att göra mål mot Assistenterna

Finallagen Sörliden och Fraglarna

Finalen

Trångt och tätt i finalen

Nära mål
RESULTAT
Klass 1 - grupp A   Klass 1 - grupp B      
Arken - Elvärke 1-6 Energivärke - Fraglarna 2-2
Rensman Brothers - Sörliden 3-4 Kul/Fri - No fear 5-0
Team T-K - Arken 2-1 Energivärke - Kul/Fri 4-0
Elvärke- Rensman Br 2-3 Fraglarna - No fear 6-0
Sörliden - Team T-K 1-2 Kul/Fri - Fraglarna 5-6
Rensman Br - Arken 5-0 No fear - Energivärke 0-6
Team T-K - Elvärke 1-2    
Arken - Sörliden 0-8      
Elvärke - Sörliden 2-2      
Rensman Br - Team T-K 2-4      
1. Team T-K 6p 9-6   1. Energivärke 5p 12-2
2. Sörliden 5p 15-7   2. Fraglarna 5p 14-7
3. Elvärke 5p 12-7   3. Kul/Fri 2p 10-10
4. Rensman Br 4p 13-10   4. No fear 0p 0-17
5. Arken 0p 2-21      
Semifinal 1   Semifinal 2  
Team T-K - Fraglarna   1-5   Energivärke - Sörliden   1-4  
Final klass 1          
Sörliden - Fraglarna   4-3        
Klass 2 - grupp C      
Assistenterna - Energy 007   4-2        
Pingvinerna - Pluto   4-0        
Servicegänget - Assistenterna
  1-1        
Energy 007 - Pingvinerna
  1-5        
Pluto - Servicegänget
  5-0        
Pingvinerna - Assistenterna
  6-1        
Servicegänget - Energy 007
  1-2        
Pluto - Assistenterna
  1-0        
Pingvinerna - Servicegänget
  3-1        
Energy 007 - Pluto   3-5        
1. Pingvinerna
8p 18-3        
2. Pluto 6p 11-7      
3. Assistenterna 3p 6-10      
4. Energy 007 2p 8-15      
5. Servicegänget 1p 3-11      
IF ÖKA, Örnsköldsviks kommun, 891 88 Örnsköldsvik
e-post:ifoka@ifoka.nu